APA se zúčastnila sněmovního semináře „Zákon o regulaci lobbování“

25 června, 2024 3:22 pm

V pondělí 24. června 2024 se na půdě Poslanecké sněmovny uskutečnil seminář s názvem „Zákon o regulaci lobbování“ pod záštitou místopředsedy Ústavně právního výboru Jakuba Michálka, ve spolupráci s Rekonstrukcí státu a za přítomnosti ministra pro legislativu Michala Šalomouna. Na semináři vystoupil také předseda APA Václav Nekvapil se svým příspěvkem k navrhované legislativě.

Předseda Michálek zopakoval zájem přijmout regulaci lobbování ve snaze zvýšit transparentnost zákonodárného procesu a důvěru občanů v politiku. Jiří Kapras, ředitel Odboru střetu zájmů a boje proti korupci z Ministerstva spravedlnosti, zmínil snahu poučit se z nedokonalé regulace v Polsku či otázku výjimek pro lobbované i lobbisty (komory, svazy, municipality).

Předseda APA Nekvapil se ve svém příspěvku (odkaz zde) věnoval důvodům pejorativního chápání lobbingu, proč současná legislativní úprava nepomůže ke zlepšení reputace lobbingu a politiky nebo aspekt nepostihování veřejných zakázek či dotací v zákoně. Dále zopakoval dlouhodobé stanovisko APA, že regulace nemůže přinést jen administrativní povinnosti pouze pro lobbisty a připomněl dobrou zkušenost s Rejstříkem transparentnosti na úrovni Evropské unie.

Petra Vrábliková z České advokátní komory a Ladislav Minčič z Hospodářské komory se také zmínili kritiku plánovaného zařazení komor či svazů do plánované regulace. Stanovisko neziskového sektoru na regulaci lobbingu a možná úskalí ohledně uvádění osobních údajů představila Eva Kühnová z Člověka v tísni.

Záznam celého semináře je dostupný na webových stránkách Poslanecké sněmovny pod tímto odkazem.