Animované video vysvětluje, co je doopravdy lobbing

17 září, 2018 7:12 am

Je lobbing sprosté slovo? Mají se lobbisté za svou práci stydět? Asociace Public Affairs Agentur České republiky (APAA) připravila ve spolupráci s renomovanou mladou animátorkou Zuzanou Bahulovou krátké video, které veřejnosti odhaluje, co lobbing znamená ve skutečnosti. Od minulého týdne je dostupné na portále YouTube.

Nepochopení práce lobbistů a firem zaměřujících se na komunikaci firem se státní správou stálo u zrodu nápadu představit lobbing české veřejnosti ve srozumitelné podobě. Asociace APAA sdružující nejvýznamnější společnosti působící v tomto oboru proto oslovila zlínskou animátorku a designérku Zuzanu Bahulovou, aby pro ně vytvořila video o lobbingu. “Často se setkáváme s tím, že za lobbisty jsou v médiích a ve společnosti označováni lidé, kteří vydělávají na různých podezřelých státních zakázkách a podobně. Naopak ti, kteří se komunikací se státní správou a politiky skutečně zabývají a lobbují pro své klienty, ať již v rámci firem, odborů či různých profesních svazů či asociací, se za označení lobbista stydí a odmítají jej. Chtěli bychom toto vnímání změnit” říká Václav Nekvapil, předseda APAA a upozorňuje na to, že vláda právě chystá návrh zákona, který má lobbing regulovat.

Pro animátorku byla tato zakázka velkou profesionální výzvou i proto, že neměla před tím o lobbingu téměř žádné povědomí a byla tak vlastně v roli podobné, s jakou k tématu přistupuje většina veřejnosti. „I přes to, že se specializuji na dokumentární a naučnou animaci a mám za sebou několik takových projektů, nabídka APAA na tvorbu naučné animace o lobbistech mě trochu zaskočila,” přiznává Zuzana Bahulová. Jejich veřejný obraz není právě lichotivý, a tak byla nejprve ráda, že může skutečné lobbisty poznat osobně. “Nejsou to žádní Rittigové, Janouškové či Dalíkové, ba právě naopak. Jsou to naprosto normální lidé, kteří nechtěli pompézní a nabubřelou animaci, ale vtipný a zábavný klip, který vysvětlí, čím se lobbisté vlastně zabývají.”

Klip je ke shlédnutí na portále Youtube v české i anglické verzi.

Animace, režie: Zuzana Bahulová
Scénář: Martin Pášma
Zvuk: David Kaláč
Mluvené slovo: Pavel Vacek