Komentář předsedy APA k regulaci lobbingu pro Newsletter Davida Klimeše
6 prosince, 2022 12:59 pmMinisterstvo spravedlnosti předložilo 30. listopadu do mezirezortního připomínkového řízení Návrh zákona o lobbování (odkaz). Předseda APA Václav Nekvapil poskytl k novým pravidlům pro lobbisty a lobbované komentář do Newsletteru Davida Klimeše.
Další pokus odškrtnout si tzv. regulaci lobbingu předložilo nyní ministerstvo spravedlnosti. Jde o původní pozměňovací návrh poslance Vondráčka z minulého volebního období, jen s několika kosmetickými změnami. Jeho hlavním rysem, oproti všem předchozím návrhům, jsou nulové požadavky na lobbované – proto jsou jeho šance na schválení tentokrát reálné. Už jen proto, aby měli od tématu vracejícího se v různých podobách od roku 2009, konečně pokoj.
Povinnost hlásit jednotlivé schůzky Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (sic!) dopadnou jen na ty, kdo se jako lobbisté registrují, pokud lobbují tzv. soustavně a nespadají pod některou z řady výjimek (například nejsou s lobbovaným členem stejné strany nebo hnutí). Jednorázový lobbing tedy nebude třeba nikde hlásit. Nejvyšším trestem, který hrozí za nenahlášení lobbování je zákaz lobbování… Úprava se vztahuje jen na legislativu, takže obecně známé černé díry na peníze jakými jsou veřejné zakázky, dotace, různá podpůrná schémata (vzpomeňme na covid, ale i nyní energie) nebo třeba územní plány zůstanou mimo jeho záběr.
Zlepší tato regulace lobbingu jeho pověst ve společnosti? Určitě ne. Lobbisté mají špatnou pověst ne proto, že by nebyli zregulováni, ale proto, že lidé nevěří celému systému. Změní se to, když si jednou za čas přečtou v novinách “žebříček” největších lobbistů? Tedy těch poctivých, kteří se nebudou chtít nebo moci z regulace vyvlékat? Povede to k další skandalizaci lobbistů a prohlubování nepochopení jejich role v demokratickém systému. A upřímně řečeno, ti, kteří se budou bát označení “lobbista”, si raději najmou někoho, kdo tu hanbu vezme na sebe.
Posledních mnoho let, kdy se diskusí o regulaci lobbování účastním, opakuji jednoduchý recept: ať Česko převezme systém bruselského Rejstříku transparentnosti. Je to snadné, efektivní, oboustranné – a není to zatíženo konotacemi slova “lobbing”.